eTwinning je mreža za suradnju učitelja i učenika diljem Europe putem European School Education platform - ESEP.
Predstavlja sigurno okruženje za organizaciju međusobne suradnje, istraživanje, provođenje projekata koji su kreirani od strane učitelja, razvijanje međusobnog poštovanja i učenje vještina za 21. stoljeće. Erasmus+ projekt naše škole Open Future Mind koji je sufinaciran sredstvima EU potaknuo je nove eTwinning projekte. Međunarodni i nacionalni eTwinning projekti postali su dio naše škole čime smo obogatili našu nastavu, izvannastavne aktivnosti, povećali broj projekata i privukli veliki broj učitelja i učenika u zanimljive aktivnosti i projekte.
Osnovna škola Prečko dobitnica je europskog priznanja eTwinning škola za školsku godinu 2021./2022. , 2022./2023. i 2023./2024.

eTwinning škola

Autor: Martina Dumbović, 9. 11. 2022.

Osnovna škola Prečko - eTwinning škola

Škola Prečko u školskoj godini 2019./2020. od europske komisije dobila je oznaku eTwinning škole.  Škola sudjeluje u nacionalnim, ali i europskim projektima te je većina nastavničkog osoblja uključena u eTwinning zajednicu. Škola je prepoznata kao vodeća škola u području digitalne prakse, inovativnih i kreativnih pristupa pedagogiji, promiče stalno usavršavanje djelatnika te promiče prakse suradničkog učenja osoblja i škole. Učitelji se uključuju u nacionalne i međunarodne projekte. Neki od projekata prepoznati su kao iznimno uspješni te su i učenici i učitelji nagrađeni nacionalnom oznakom kvalitete.

Osnovna škola Prečko oznakom eTwinning škole dokazala je kako su njezini djelatnici spremni na uvođenje inovacija, stalno stručno usavršavanje te promicanje suradnje s drugim školama u lokalnoj zajednici, u domovini i u Europi.

Erasmus+ i e-Twinning projekti

Brojni su nacionalni i europski projekti koji u učionice naše škole donose inovativni pristup, kreativnost, suradničko i cjeloživotno učenje.

Brojni su eTwinning projekti kojima naše učiteljice ostvaruju nacionalnu i međunarodnu suradnju. Aktivne članice u eTwinning zajednici su učiteljice: Nina Knežević, Anka Vukša, Marijana Vrančić, Suzana Mikulec, Sandra Lovrenčić, Nikolina Pleše te prof. Biljana Grbeša.

Projektima se ostvaruju suradnje i prijateljstva s drugim školama i učenicima, učenici stječu komunikacijske, suradničke i digitalne vještine, potiče se kreativnost, stječu se dugotrajnija znanja i iskustva, njeguje se ljubav prema vlastitom jeziku i zavičaju, ali se upoznaju posebnosti i kultura drugih zavičaja i zemalja.

Učiteljica Anka Vukša autorica je nacionalnih projekata Vršnjaci iz kvarta, Istraživači prošlosti i Što?Ča?Kaj?.

Projekt Istraživači prošlosti u  suradnji sa susjednom školom i  učiteljicom Marijanom Vrančić nagrađen je nacionalnom oznakom kvalitete.

Učiteljice Anka Vukša, Marijana Vrančić i Bosiljka Dujmović te njihovi učenici u suradnji s lokalnom zajednicom i drugim školama iz Hrvatske za nacionalni, godišnji projekt Istraživači prošlosti dobili su nacionalnu oznaku kvalitete.

Etwinning projekti u kojima su sudjelovali naši učitelji su:

- Videokonferencije: „Računamo, čitamo, istražujemo.“, Saint George,the patron of friendship, Tradicijske dječje igre i plesovi Hrvatske i Mađarske,(N. Knežević)

- Abouth Me and Christmas, Istraživači prošlosti, Vršnjaci iz kvarta, Što?Ča?Kaj?, Let s STEM (A. Vukša),

- 100.dan škole (S. Mikulec),

- Christmas Card exchange by traditional mail, Be my european friend (S. Lovrenčić)

- Abeceda moga grada, Lektira u knjižnici (N. Pleše)

- Landeskunde unserer Laender (B. Grbeša)

ETwinning PROJEKTI

Projekt VRŠNJACI IZ KVARTA je eTwinning projekt kojim su povezane dvije susjedne škole: OŠ Prečko i OŠ Nikola Tesla. Voditeljice projekta su učiteljice: Anka Vukša (OŠ Prečko) i Višnja Mušnjak (OŠ Nikole Tesle). Projektom je stvarena suradnja lokalne zajednice, a dobio je i nagradu nacionalne oznake kvalitete.

Projektne aktivnosti zamišljene su tako da učenici dviju škola zajednički uče, druže se, posjećuju… Učenici su naučili slati pisma i međusobno su si ih slali, zajednički su obilježili Dan voda na rijeci Savi, natjecali su se u sportskim susretima za Dane sporta… Na zabavan su način usvajali nastavne sadržaje drugoga razreda.

Projekt je kroz zajedničke aktivnosti osvijestio važnost suradnje, ojačao je svijest o važnosti očuvanja našeg naselja Prečko.

eTwinning PROJEKT ISTRAŽIVAČI PROŠLOSTI

eTwinning projekt Istraživači prošlosti nagrađen je nacionalnom oznakom kvalitete za učenike i učiteljice. Autorica projekta je učiteljica Anka Vukša, a u projektu su sudjelovale učiteljice Marijana Vrančić i Bosiljka Dujmović. U projekt su se priključile škole iz različitih krajeva Hrvatske. Projekt je bio namijenjen učenicima trećih razreda.

Učenici su usvajali sadržaje trećeg razreda kroz istraživačke aktivnosti. Istražili su prošlost svoje škole, svog naselja, upoznali su prošlost i tradiciju ne samo svoga grada i zavičaja nego i ostalih krajeva naše domovine. Skupne istraživačke radove prezentirali su drugim školama putem eTwinning portala. Posjetili su Gradec i Kaptol, Etnografski muzej, proučavali su igre iz prošlosti, zavičajnu nošnju i tradicijske specijalitete svog kraja. Tako je nastala zbirka starih igara koje su učenici rado igrali na školskom igralištu.

Mali istraživači prošlosti ugostili su u svom razredu one koji iz vlastitog iskustva najbolje svjedoče prošlost, a to su njihove bake i djedovi.

Na radionici  Tragovima prošlosti učenici su zajedno sa svojim roditeljima šivali i izrađivali predmete iz prošlosti, istraživali i prikupljali stare predmete.

Na kraju školske godine održana  je izložba pod nazivom Tragovi prošlosti u Domu kulture Prečko

U izložbi su sudjelovali svi treći razredi OŠ Prečko i OŠ Nikole Tesle. Izložba je organizirana na Dan susjeda pa su u njoj mogli uživati svi Prečkanci.

Učenici su se predstavili izvedbama tradicijskih pjesama, izložbom starih predmeta, likovnim i praktičnim radovima na temu prošlosti.