> Nastava  > Predmetna nastava  > TZK

Zvanje

Branko Lepoglavec Čiček profesor TZK

Danijel Muić profesor TZK

Tjelesna i zdravstvena kultura je nedvojbeno značajan i neizostavan dio općeg obrazovanja i kulture življenja. Cilj tjelesne i zdravstvene kulture je osposobiti učenike za primjenu teorijskih i motoričkih znanja koja omogućuju samostalno tjelesno vježbanje radi veće kvalitete življenja. Istodobno, tjelesna i zdravstvena kultura učinkovito mijenja osobine i razvija sposobnosti, čime izravno osigurava promicanje zdravlja kao nezamjenjivog čimbenika svih ljudskih aktivnosti.

Zadaće tjelesne i zdravstvene kulture u osnovnoj školi trajno su usmjerene na:

• usvajanje teorijskih i motoričkih znanja za svakodnevne motoričke aktivnosti, djelotvorno korištenje slobodnog vremena i snalaženje u urgentnim situacijama
  • zadovoljavanje potrebe za kretanjem i poticanje samostalnog vježbanja
  • uključivanje u sportske klubove i razvijanje interesa za osobni napredak u različitim sportskim aktivnostima
  • usvajanje znanja o samostalnoj kontroli tjelesnog vježbanja
  • upoznavanje sa zakonitostima rasta i razvoja temeljnih antropoloških obilježja
  • usvajanju znanja o očuvanju i promicanju zdravlja
  • praćenje sastava tijela i prevencija pretilosti
  • razvijanje i njegovanje higijenskih navika
  • promicanje općih ljudskih vrijednosti
  • omogućavanje osobne afirmacije učenika
  • osposobljavanje za timski rad