> Kazaliste

Gradsko kazalište "Žar ptica" - Heidi

Autor: Danijel Muić, 6. 3. 2013.

Učenici četvrtih razreda posjetili su Gradsko kazalište "Žar ptica" gdje su gledali predstavu "Heidi".
Heidi za sva vremena
Na obronku gorskog lanca, koji se proteže uz Züriško jezero, stoji bijela crkva sa šiljatim tornjem i čuva svoje selo, Hirzel. To je selo rodno mjesto najpopularnije švicarske spisateljice Johanne Spyri.

Iznad crkve i sela stoji kuća, koja gleda daleko iznad jezera, sve do snježnih planinskih vrhova. U toj kući 12. lipnja 1827. rodila se Johanna, autorica „Heidi“, kao četvrto od šestero djece liječnika Johanna Jakoba Heussera i njegove supruge Mete Schweizer, pastorove kćerke. S 15 godina ostavila je Hirzel i pošla rođacima u Zürich, gdje je učila strane jezike i glasovir. Zanimljivo je da se pisanjem počela baviti tek u svojim četrdesetim godinama. Za života je objavila 31 knjigu, a njezino remek - djelo Heidi (1880.), prevedno je na više od 50 svjetskih jezika.

Heidi je djevojčica rođena krajem 19. stoljeća. Kako je onda moguće da je omiljena i kod današnje djece, 130 godina kasnije? Odgovor je jednostavan. Heidi ima nježno srce i vedru narav i kamo god dolazi, sa sobom donosi dobrotu i radost. Iako je rano ostala bez roditelja, nije nikakva plačljivica već je draga djevojčica koja smisao nalazi u nesebičnim djelima i pružanju sreće svojim malim i velikim prijateljima.

Heidi je dijete švicarskih Alpi, zelenih pašnjaka i cvjetnih proplanaka. Svojom toplinom omekšala je srce mrzovoljnom djedu, sprijateljila se s osobenjakom, dječakom Petrom i donijela nadu u život njegove slijepe bake. U sivilo grada unijela je vedrinu i smijeh, stekla brojne prijatelje i vratila zdravlje bolesnoj djevojčici Klari. Recept je jednostavan: dobro srce, osmijeh, jednostavnost i skromnost. Vjera, Nada, Ljubav. To su vrline za sva vremena, stoga ne čudi da prolaze godine i stoljeća, a Heidi ostaje i dalje junakinja malih i velikih čitatelja i gledatelja na svim meridijanima i paralelama. O tome svjedoče i brojna, raznolika hrvatska izdanja knjiga, slikovnica, crtića i filmova o ovoj ljupkoj i simpatičnoj djevojčici.

Posegnuo sam za ovim djelom jer sam svevremenskoj, naročito suvremenoj otuđenosti i turobnosti grada, u ovom slučaju Frankfurta, želio suprotstaviti zdravu životnu radost i optimizam živopisnih Alpi, koju donosi Heidi.

Moja prva suradnja s Gradskim kazalištem ŽAR PTICA iznimno me veseli. Nadam se da će radost kojom smo stvarali našu „Heidi“ osjetiti i gledatelji predstave.

Nino Škrabe

Johanna SPYRI
HEIDI

Redatelj: Želimir MESARIĆ