Povijesna grupa šestih razreda

Voditelj aktivnosti:

Ivana Muić, prof. povijesti i hrvatskog jezika i književnosti

Termin održavanja:

smjena 5./7. ujutro: petak, 17:30 - 19:05

Razredi:

6. razredi

Svrha nastave povijesti u osnovnoj školi jest omogućiti učenicima da na odabranim temama steknu znanja i vještine koje će im pomoći u razumijevanju suvremenog svijeta. Osnovni je cilj učenja povijesti razvijanje interesa za izučavanje prošlosti i zanimanja za sadašnjost, odnosno razvijanje povijesnog mišljenja.

Nastava povijesti strukturirana je kronološki.

Sastavnice su ovog predmeta: procesi, pojave i događaji koji objašnjavaju razvoj ljudskog društva i ljudskog djelovanja od prapovijesti do danas.

CILJEVI:

• produbljivanje i proširivanje znanja
  • razvijanje povijesnog mišljenja
  • proučavanje povijesnih izvora
  • rad na povijesnim zemljovidima
  • izrađivanje prezentacija o temi po izboru
  • izrađivanje plakata na zadanu temu i temu po izboru
  • upoznavanje važnih institucija (HNK, muzeji, arhivi...)
  • gledanje i analiza dokumentarnih filmova

Zadaće nastave povijesti:

• učenici uče o najvažnijim događajima, pojavama, procesima i značajnim obilježjima razdoblja i društava koja proučavaju, što uključuje gospodarstveni, društveni, kulturni i politički razvoj, svakodnevni život, ideje, vjerovanja i nazore ljudi u prošlosti.
  • učenici vježbaju snalaženje u vremenu i prostoru, usvajaju i ispravno rabe povijesno nazivlje u opisivanju prošlih razdoblja, događaja i procesa,
  • upoznaju različite načine prikazivanja i interpretiranja prošlosti (historiografija, filmovi, dokumentarne serije, povijesni romani, pjesme i sl.)
  • učenici pronalaze, upoznaju, raščlanjuju i vrednuju različite izvore informacija ( udžbenik, encikolpedija, muzej, internet...)
  • učenici upoznaju temeljne vrijednosti na kojima počiva suvremeno društvo, kritički razmišljaju o svijetu u kojem žive, pripremajući se tako za život
  • učenici razvijaju interese za povijet, ali i očuvanje kulturne baštine, razvijaju radne navike, stvaralaštvo i samopouzdanje te intelektualnu sposobnost i otvorenost ta cjeloživotno učenje.

Naši radovi: