Peti znanstveni dan: Fiziku je učit’ lako – otkrij s nama kako!

Autor: Valentina Namesnik, 3. 5. 2018.

Tim nastavnika matematike, fizike i kemije iz naše škole već petu godinu organizira radionice u kojima svojim učenicima na zanimljiv i dobi primjeren način pokazuje i objašnjava osnovne pojmove iz fizike.

Kako nam je bilo na petom Znanstvenom danu, pročitajte u nastavku.

Radionice pod nazivom „Otkrij, zabavi se i objasni” osmislio je tim profesora prirodoslovlja, nastavak je projekta „Znanstvena subota”. Nakon ovakvih se radionica čak i učenici nižih razreda samouvjereno koriste pojmovima tlak, težište, ravnoteža, elektricitet.

Nizom pokusa koje su mlađim učenicima pokazali i objasnili učenici sedmih i osmih razreda primjenjuje se sve što suvremene metodike ističu kao uspješne strategije učenja: praktičan rad, komunikacija, vršnjačko poučavanje, povezivanje nastavnih sadržaja sa stvarnim životnim situacijama.

„Djeca mnogo više primaju i pamte ako im se nastavni sadržaji predstave na zanimljiv i praktičan način, kad vide primjenu formula i zakona o kojima uče. Korist je ovih radionica višestruka – učenici viših razreda praktičnim radom ponavljaju nastavne sadržaje, a kod mlađih učenika svojim stavom i prezentacijom razbijaju uvriježenu predodžbu da je fizika nerazumljiva i teška”, kaže prof. Daliborka PAVIĆ, koordinatorica projekta, te nastavlja: „Pokus nije sam sebi svrha. Svaki pokus trebaju detaljno objasniti. Oni istodobno takoreći bruse svoje komunikacijske i prezentacijske vještine, što je izvrsna priprema za izazove koje će kasnije pred njih staviti srednjoškolsko i visoko obrazovanje, koje god područje kasnije izabrali.”

Tema ovogodišnjih radionica za prve i druge razrede bila je težište, učenici su u pokusima naučili osnovne pojmove, a nakon toga je uslijedio jednostavan praktičan rad: izradili su papirnatu igračku na kojoj su naučili princip stabilnosti tijela. Bez spajalica nije moguće postići ravnotežu, postižu ju tek kad na točno određenom mjestu postave spajalice.

Učenici trećih i četvrtih razreda napravili su u kućnoj radinosti plastelin koji ima svojstva električnog vodiča te naučili osnove strujnoga kruga. Učenici šestih i sedmih razreda pozabavili su se fraktalima i trokutom Sierpinskog.

„Dragocjena nam je pomoć kolegica iz razredne nastave koje se svake godine uključe s ponekom vlastitom idejom te prijedlogom primjerenima mlađima. Timski rad daje rezultate, nezahvalno je isticati bilo koga, jer se već godinama uključuje cijeli kolektiv i zaista cijela škola sudjeluje u znanstvenom danu”, kaže prof. Pavić.

Naša škola redovito surađuje s vanjskim predavačima, pa je tako redoviti gost predavač na znanstvenim subotama bio i prof. Krešimir ČANIĆ, popularizator znanosti s Malom meteorološkom radionicom.

Tekst: Nikolina Pleše

« Prosinac 2018 »